Definitions

Sorry, no definitions found. Check out and contribute to the discussion of this word!

Etymologies

Sorry, no etymologies found.

Examples

 • In its early years, however, influenced by a strong group of learned members including the likes of renowned educator julia richman, rebekah kohut (daughter and widow of prominent rabbis), rosa sonneschein (editor of the American Jewess), and nina morais cohen (daughter of Rabbi Sabato Morais), the NCJW concentrated on combating assimilation by educating Jewish women about Judaism, hoping in the process to strengthen Jewish homes by making council members into better Jewish mothers.

  National Council of Jewish Women.

 • Ma ei taha, et Berlusconi ära tapetaks, ma tahan, et tema üle mõistetaks õiglast kohut, ta saaks seaduskohase karistuse ja peaks seda kandma.

  tatsutahime Diary Entry

 • Itaalias soovitakse kohut mõista USA sõduri Mario Lozano üle, keda süüdistatakse Itaalia agendi mõrvas.

  tatsutahime Diary Entry

 • Seda enam, kui mehe enda kodumaa leiab põhjust tema üle mitte kohut mõista.

  tatsutahime Diary Entry

 • Mees ise täna veel ei teadnud, et Itaalias hakatakse tema üle aprillis kohut mõistma, see justkui ei huvitanud teda.

  tatsutahime Diary Entry

 • Noh, homme Berlusconi ütleb, et see on lubamatu ja Santorole tuleb anda esinemiskeeld (Santoro ja Berlusconi on sel teemal juba kohut käinud), arvatavasti nõuab ta valitsuse mittetoetamisega ähvardades Prodilt Santoro kõrvaldamist ja nad räägivad, et ta on fazioso ja et ta solvas paavsti, et ta on populist, terrorist ja nii edasi.

  tatsutahime Diary Entry

 • Logan playing you found me from the fray ... you found me the fray logan kohut guitar harmonica lesson cover singing

  Random feeds from Syndic8.com

 • "zone_info": "huffpost. entertainment/blog; entertainment = 1; nickname = matthew-kohut; entry_id = 199060; arts = 1; charles-mingus = 1; charlie-haden = 1; culture = 1; dave-brubeck = 1; jack-kerouac = 1; jazz = 1; john-coltrane = 1; miles-davis = 1; music = 1; ornette-coleman = 1",

  Matthew Kohut: Meltdown: The Year Jazz Threw Out the Rules

 • "zone_info": "huffpost. politics/blog; featured-posts = 1; politics = 1; yahoo = 1; nickname = matthew-kohut; entry_id = 76746; 2008-election = 1; conservatives = 1; conservativism = 1; liberalism = 1; liberals = 1",

  Matthew Kohut: The Coming Liberal Cycle

 • HPConfig. blog_id = 0; var ads_page_type = 'bpage'; var zone_info = "huffpost. entertainment/blog; entertainment = 1; nickname = matthew-kohut; entry_id = 199060; arts = 1; charles-mingus = 1; charlie-haden = 1; culture = 1; dave-brubeck = 1; jack-kerouac = 1; jazz = 1; john-coltrane = 1; miles-davis = 1; music = 1; ornette-coleman = 1"; if (top!

  Matthew Kohut: Meltdown: The Year Jazz Threw Out the Rules

Comments

Log in or sign up to get involved in the conversation. It's quick and easy.